Wizyta minister Anny Marii Andres w subregionie tarnowskim

Wizyta minister Anny Marii Andres w subregionie tarnowskim

Od zwiedzenia Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie rozpoczęła swoją wizytę w regionie tarnowskim minister Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa.
Minister wspólnie ze starostą powiatu tarnowskiego Romanem Łucarzem oraz radnym sejmiku województwa małopolskiego Grzegorzem Kądzielawskim złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku upamiętniającym akcję Most III – akcję przeprowadzoną nocą 25/26 lipca 1944, polegająca na dostarczeniu kurierów rządu RP na uchodźstwie na tereny okupowanej Polski i w drodze powrotnej zabranie elementów zdobytego nad Bugiem rakietowego pocisku balistycznego V2 oraz kurierów. Była to też doskonała okazja, aby zobaczyć szczątki amerykańskiego samolotu transportowego Dakota, który kilkanaście dni temu ,,wylądował” w Zabawie.

Anna Maria Anders odwiedziła również CKiW OHP w Tarnowie, gdzie uroczyście uruchomiła tabliczkę z kodem QR poświęconą 16 PP Ziemi Tarnowskiej oraz otwarła wystawę poświęconą osobie gen. Władysława Andersa i bitwie pod Monte Casino w Sali CKiW OHP. Współorganizatorem tej części pobytu pani minister był wraz z tamtejsza młodzieżą członek Zarządu Powiatu radny Tomasz Stelmach, który na co dzień jest dyrektorem tej instytucji.

Wizyta w regionie tarnowskim była również dobrą okazją, aby odwiedzić Łowczówek i tamtejszy cmentarz legionistów polskich. Stanisław Westwalewicz – to natomiast osoba wokół której skupiono się podczas spotkania w tarnowskim Muzeum Okręgowym, które od zeszłego roku jest właścicielem dzieł Westwalewicza dotyczących m.in. jego pobytu w Armii gen. Andersa.
Ostatnim punktem dzisiejszej wizyty minister Anders w Tarnowie było otwarte dla mieszkańców spotkanie w Starostwie Powiatowym.