Premier Beata Szydło w PE

Premier Beata Szydło w PE


– Uważam, że Polska nie zasługuje na to, by w tej chwili być oceniana przez Komisję Europejską, bo nie są w Polsce ani łamane prawa człowieka, ani zasady demokratycznego państwa prawa. Wszystkie sprawy, które są w tej chwili realizowane, realizowane są zgodnie z Konstytucją, z ustawami i traktatami Unii Europejskiej – mówiła Premier Beata Szydło podczas debaty nad sytuacją Polski w Parlamencie Europejskim.

Szefowa Rządu podkreśliła, że wprowadzone ostatnio zmiany są zgodne z prawem.

– Wprowadzone przez nas zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym są zgodne z obowiązującymi w Europie standardami i w niczym nie odbiegają od uregulowań, jakie stosują inne kraje UE – oświadczyła.

– Takie zasady, na jakich budujemy media w Polsce, są chociażby we Włoszech i w innych państwach europejskich. Nie robimy niczego, czego nie ma w innych państwach europejskich – dodała.

Prezes Rady Ministrów zapowiedziała, że w Polsce będzie dalej realizowana dobra zmiana.

– Będziemy realizować ten program, na który Polacy dzisiaj czekają, bo bardzo często mają niestety poczucie, że nie było do tej pory wystarczającej sprawiedliwości dla wszystkich obywateli. My chcemy Polski sprawiedliwiej, uczciwiej i równo rządzonej dla wszystkich, Polski równych szans, Polski rozwoju – zaznaczyła.

Premier wyraziła nadzieję na wsparcie ze strony Unii Europejskiej.

– Ważne jest dla nas poczucie wsparcia ze strony UE i poszanowanie naszej suwerenności. Jesteśmy otwarci na dialog, rozmowę i wspólne rozwiązywanie polskich problemów. Wierzę, że moje wyjaśnienia nadadzą nową jakość opiniom o Polsce – podsumowała Beata Szydło.

W dyskusji udział wziął również Europoseł Ryszard Legutko.

– Jeżeli ktoś mówi, że dokonano zamachu stanu w Polsce, to oznacza, że nie rozumie sensu tego sformułowania. (…) Przez ostatnie 8 lat mieliśmy w Polsce państwo jednopartyjne. Jedna partia kontrolowała praktycznie wszystkie instytucje – zauważył Europoseł.

Fot. KPRM