W podtarnowskich Wierzchosławicach odbyły się uroczystości 147.rocznicy urodzin Wincentego Witosa, organizowane przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, w partnerstwie z Powiatem Tarnowskim. Obchody zorganizowane zostały w skromniejszej formie niż przed laty w związku z panującą pandemią. Uczestnicy najpierw wzięli udział w mszy świętej w wierzchosławickim kościele, a następnie złożyli wiązanki na grobie Witosa.
Przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, poseł Teresa Hałas, podczas swojego wystąpienia podkreślała, że w tym roku związek obchodzi 40 rocznicę powstania, a postać Witosa jest bardzo ważna dla jego idei.
List do zgromadzonych skierował Prezydent Andrzej Duda – odczytał go Piotr Ćwik minister w Kancelarii Prezydenta, prezydent w liście podkreślił rolę Witosa w drodze Polski do Niepodległości. List został też zamieszczony na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.
“Wierzchosławice to miejsce szczególne, wpisane w polską historię, pamięć i tożsamość. Budzi szacunek dziejowe dziedzictwo tej słynnej wsi, sięgające XIV wieku – przede wszystkim jednak Wierzchosławice kojarzą się jako symboliczna stolica polskiego ruchu ludowego, jako miejsce przyjścia na świat, gospodarowania i patriotycznej działalności Wincentego Witosa” – czytamy w liście.
Wincenty Witos – jak podkreślił Andrzej Duda – był wielkim Polakiem i wybitnym działaczem politycznym, a także państwowcem i mężem stanu, który w najbardziej znamienity sposób zasłużył się ojczyźnie i polskiej wsi. Prezydent dodał też, że coroczne obchody urodzin tego działacza politycznego w Wierzchosławicach są “wspaniałą manifestacją pamięci i przywiązania do wartości, którym Wincenty Witos poświęcił całe swoje życie”.
“Wiernie rozwijają Państwo tradycję, ukształtowaną w ciężkich latach rządów komunistycznych. Wbrew zakazom władz, próbującym wymazać z polskiej historii tę wybitną postać, spotykali się tutaj przy grobie przywódcy ruchu ludowego, działacze NSZZ Rolników Indywidualnych +Solidarność+ – ludzie wielkiego serca i odwagi, kontynuatorzy drogi wolności i godności, którą podążał Wincenty Witos” – czytamy w liście prezydenta, który przypomniał też, że Wierzchosławice w wolnej Polsce stały się miejscem skupiającym rolników z całego kraju, samorządowców i przedstawicieli najwyższych polskich władz.
List do uczestników uroczystości skierował również premier Mateusz Morawiecki, zwrócił się w nim między innymi z podziękowaniami do rolników:
” Szczególnie dziękuję, za plony zebrane w niezwykle dramatycznym dla nas wszystkich, ubiegłym roku naznaczonym pandemią. Dzięki Państwa poświęceniu w Polsce ani przez chwilę nie zabrakło chleba. Tutaj w Wierzchosławicach podtrzymujecie Państwo pamięć o naszej wspólnej historii i jego wielkich twórcach” – napisał premier. (jh.fb)